• г. Днепр, пр. Гагарина, 26д, офис 204
 • +38 (066) 012-30-54  
 • mail@temchenko.dp.ua
Консультации адвоката

Обшук

Поради кримінального адвоката Дніпра (Дніпропетровська)

Поради адвоката у кримінальних справах Дніпра (Дніпропетровська)

Якщо к Вам прийшли з обшуком, Вам необхідно послідовно виконувати нижчевикладені поради кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська).

Для обґрунтування Вашої правової позиції при перемовинах із працівниками міліції обов'язково з'ясуйте для себе підстави вимагати від них вчинення тих чи інших дій, а також (для більшої впевненості у своїх діях) - відповідальність, передбачену за порушення Ваших прав.

Перша порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): викличте (зберіть) до себе якомога більше осіб - родичів, знайомих друзів, доручить кому не будь з них (бажано чоловіку міцної статури) здійснення безперервної відео зйомки всіх подій до того, як почнеться проведення будь яких слідчих дій.

Чому я це пропоную: Ви наперед не знаєте наскільки законні дії тих осіб, що з'явились до Вас із обшуком та наскільки законні будуть їх наступні дії, тому важливо зібрати якомога більше доказів, що у майбутньому можуть підтвердити обставини, за якими Ви будете оскаржувати дії слідчого (працівників міліції), або вимагати визнання зібраних ними доказів недопустимими.

Працівники міліції не вправі перешкоджати Вам у цьому, адже Кримінально-процесуальним кодексом України, надалі - «КПК», передбачено лише право слідчого, прокурора заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку (частина 3 статті 236 КПК), а не входити до приміщення, де проводиться обшук.

Будь яке обмеження прав громадян у спосіб, не визначений законом (обмеження прав на доступ до місця проживання взагалі є кримінально-карним діянням) є незаконним та може призвести щонайменше до дисциплінарної відповідальності працівників міліції, слідчого або прокурора.

Найбільш правильним було б запросити для участі у проведенні обшуку адвоката, як це передбачено частиною 1 статті 236 КПК: «Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, представник та інші учасники кримінального провадження.».

Друга порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): вимагайте пред'явлення службових посвідчень працівників міліції, слідчого, сфотографуйте або повністю перепишіть данні їх посвідчень (щонайменше прізвище, ім'я, по-батькові та звання працівників міліції, слідчого).

Підстава:

Частина 4 статті 5 Закону України «Про міліцію»: «При звертанні до громадянина працівник міліції зобов'язаний назвати своє прізвище, звання та пред'явити на його вимогу службове посвідчення.».

Третя порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): доручить кому не будь із присутніх з Вами осіб зателефонувати у чергову частину органу, який представляють ці працівники міліції та перевірити їх данні, обґрунтовуючи це тим, що Ви хочете впевнитись у тому, що до Вас дійсно прийшли ті особи, за яких вони себе видають, якщо інформація не підтвердилась - просить зафіксувати виклик, надати рекомендації як діяти далі, до приїзду наряду міліції.

Четверта порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): отримайте від працівників міліції копію ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи.

Підстава:

Частина 2 статті 234 КПК: «Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.».

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред'явлена ухвала і надана її копія (ч. 3 ст. 236 КПК).

Якщо Вам відмовили у наданні копії ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи, не впускайте нікого до Вашого приміщення, або вимагайте негайно покинути його, викликайте наряд міліції.

Підстава:

Стаття 30 Конституції України, що гарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Так, згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Поняття житла, іншого володіння особи на сьогодні визначене у ч. 2 ст. 233 КПК, де вказано, що під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також усі складові частини такого приміщення. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом, це насамперед, установи виконання покарань, слідчі ізолятори, ізолятори тимчасового тримання тощо - до Вашого приміщення це точно не відноситься !

Частиною 3 статті 233 КПК передбачено лише два невідкладних випадки, коли органи досудового слідства або оперативні підрозділи правоохоронних органів мають право проникнути до Вашого житла (іншого володіння) без рішення суду:

 • врятування життя людей та майна;
 • безпосереднє переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.

Якщо у Вашому житлі чи іншому володінні нікого не вбивають, а Вас не грабують, покажіть прибулим працівникам міліції паспорт з пропискою (реєстрацією) і не впускайте їх до Вашого житла (іншого володіння), або вимагайте негайно покинути його !

Відповідальність, передбачена за порушення Ваших прав:

Незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, - караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років (ч. 1 ст. 162 Кримінального кодексу України, надалі - «КК»).

Ті самі дії, вчинені службовою особою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування, - караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років (ч. 2 ст. 162 КК).

Зверніть увагу: Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз (ч. 1 ст. 235 КПК). Тому, якщо до Вас двічі прийшли з однією і тою ж ухвалою на обшук, Ви маєте право не допустити до проведення повторного обшуку як незаконного та викликати наряд міліції у випадку застосування до Вас заходів примусу.

П'ята порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): вимагайте, щоб при проведенні обшуку був присутнім саме слідчий чи прокурор, зазначений в ухвалі слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи.

Підстава:

Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором (ч. 1 ст. 236 КПК).

Чому я це пропоную: слідчий чи прокурор на відміну від оперуповноважених працівників міліції краще знають кримінально-процесуальні норми, до того ж, якщо Ви правильно організували процес обшуку за порадами кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська), вони навряд забажають порушувати кримінально-процесуальний закон, бо це може призвести щонайменше до їх дисциплінарної відповідальності.

Будьте готові, що Вам можуть відмовити у цьому, посилаючись на частину 1 статті 41 КПК (оперативні підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового і митного законодавства, органів Державної пенітенціарної служби України, органів Державної прикордонної служби України здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора, а підрозділ детективів, оперативно-технічний підрозділ та підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України - за письмовим дорученням детектива або прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури), але принаймні Ви покажете свою обізнаність у нормах кримінально-процесуального законодавства, що може само по собі попередити вчинення відносно Вас протизаконних дій.

Шоста порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): уважно вивчіть копію ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи.

Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень: містити номер кримінальної справи та кримінального провадження, назву документу «Ухвала», має бути проголошена іменем України (звичайно, під Ухвалою позначається «Іменем України»), дату та місце винесення рішення, склад осіб, що приймали участь у судовому засіданні (слідчий суддя, секретар, прокурор), вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частину (перевірте, щоб було позначено, що суд дозволив проведення обшуку, бо суд може і відмовити у задоволенні клопотання слідчого про проведення обшуку, у такому випадку обшук не законний), а також строк дії ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи, порядок оскарження ухвали.

Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи також повинна містити відомості про (частина 2 статті 235 КПК):

 • строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;
 • прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;
 • положення закону, на підставі якого постановляється ухвала;
 • житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку;
 • особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
 • речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Якщо ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи не містить вищезазначених відомостей, пропущено строк, встановлений судом для проведення обшуку, або якщо в ухвалі на обшук не позначено житло, інше володіння особи, які мають бути піддані обшуку, або вони позначені не вірно (Ваша адреса не збігається з адресою, зазначеною в ухвалі на обшук тощо), - Ви маєте право не допустити до проведення цього обшуку як незаконного та викликати наряд міліції у випадку застосування до Вас заходів примусу.

Якщо в ухвалі слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи:

не позначено особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; не позначено речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук (наприклад, якщо крім загальної мети проведення обшуку - «з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини кримінального правопорушення та відшукання майна здобутого в результаті його вчинення» не зазначено які саме речі, документи чи осіб треба відшукати), - Ви маєте право у подальшому посилатися на ці обставини як на підставу для визнання такого судового рішення (ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи) незаконним, і вимагати визнати всі зібрані за цією слідчою дією докази недопустимими.

Сьома порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): вимагайте залучити для участі в обшуку не менше двох незаінтересованих осіб (понятих).

Підстава - ч. 7 ст. 223 КПК: «Обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов'язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії. Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження.» (адвокат тощо).

Якщо приміщення, де проводиться обшук велике за розмірами, а до Вас «нагрянули» для його проведення більше двох працівників міліції (рахуючи із слідчим), вимагайте залучення до участі в проведенні обшуку більшої кількості понятих, із таким розрахунком, щоб на кожного працівника міліції приходився один понятий, обґрунтовуючи це тим, що КПК не обмежено максимальну кількість понятих і Ви вимагаєте «закріплення» за кожним працівником міліції окремого понятого, щоб виключити можливість підкидання під час обшуку яких ось предметів (речей, документів).

Вчасно попередьте своїх понятих, що їм може знадобитись паспорт (в протоколі обшуку позначаються паспортні данні всіх осіб, що приймали участь у проведенні процесуальної дії).

До початку проведення обшуку поспілкуйтесь із кожним понятим, «закріпіть» за кожним із них окремого працівника міліції, просить їх всюди слідувати за «закріпленим» працівником міліції, спостерігати за всіма його діями, зокрема які предмети, речі та документи знаходить працівник міліції (слідчий), у якому місці та як вони там з'явились. Чи було очевидним те, що вони там перебували до появи працівника міліції (слідчого), або вони з'явились після його появи, а може за його участі ?

Бажано зробити відео зйомку всього приміщення (всіх приміщень) до того, як туди увійдуть працівники міліції (слідчий), при спробі відкрити та зайти у будь які приміщення - Ви повинні перший війти туди та відзняти все, що там знаходиться. Особливо ця порада актуальна тоді, коли у Вас не вистачає понятих, або їх взагалі немає (тих «понятих», що прийшли із працівниками міліції (слідчим), я звісно, не рахую).

Домовтесь із понятими, що про будь яку підозрілу дію працівника міліції (слідчого) вони будуть вчасно звертати Вашу увагу насамперед, а потім - увагу слідчого.

Попередьте понятих, що вони можуть бути допитані під час судового розгляду як свідки проведення відповідної слідчої (розшукової) дії (ч. 7 ст. 223 КПК).

Рекомендую запросити для участі у проведенні обшуку у якості понятих Ваших сусідів, які не будуть підпадати під вищезгадані обмеження (родичі тощо), в кількості, достатній для виконання порад кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська).

Якщо міліція привела понятих із собою, у жодному випадку не довіряйте цим людям !!! Вимагайте залучення до участі Ваших понятих, обґрунтовуйте це тим, що максимальна кількість понятих не обмежена.

Восьма порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): вимагайте від слідчого (працівника міліції, що користується повноваженнями слідчого та виконує його функції) забезпечити присутність під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені (власники приміщення, особи, що в ньому проживають і зареєстровані (прописані) за цією адресою, особи, що в ньому фактично проживають, але не зареєстровані (не прописані) за цією адресою). Вимагайте також від слідчого (працівників міліції) перед проведенням обшуку роз'яснити права та обов'язки вищевказаним особам, а також відповідальність, встановлену законом.

Підстава - ч. 3 ст. 223 КПК: «Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення слідчої (розшукової) дії осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Перед проведенням слідчої (розшукової) дії особам, які беруть у ній участь, роз'яснюються їх права і обов'язки, передбачені цим Кодексом, а також відповідальність, встановлена законом.».

Інформація для Вас (не для слідства), - це робиться перш за все, щоб потягнути час та зібрати своїх понятих, адвокатів, по друге - щоб уникнути звинувачення Вас у співробітництві із слідством з боку тих осіб, що мешкають з Вами в одному приміщенні.

Дев'ята порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): вимагайте належного оформлення протоколу процесуальної дії (обшуку), фіксації в ньому ходу і результатів проведення процесуальної дії (ч. 1 ст. 104 КПК), рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів (ч. 1 ст. 107 КПК).

Після оформлення протоколу обшуку вимагайте надання Вам і всім понятим достатнього часу та створення належних умов для ознайомлення із ним.

Внесіть до протоколу обшуку всі зауваження та доповнення, вимагайте це зробити від кожного понятого, що був присутнім при вчиненні незаконних дій. Якщо Ви або поняті викладаєте свої зауваження та доповнення на окремих аркушах (за відсутності місця перед підписами на протоколі обшуку), належним чином позначте цей документ як «Додаток до Протоколу обшуку», після чого продублюйте вступну частину протоколу, викладіть свою описову та мотивувальну частину (в чому на Ваш погляд виражена незаконність дій слідчого, або працівників міліції) та продублюйте заключну частину протоколу обшуку (та частина, де наводяться підписи всіх осіб, що приймали участь у складенні протоколу), попросіть, щоб Ваші та Ваших понятих доповнення до протоколу обшуку були так само підписані всіма учасниками процесуальної дії (обшуку), як і сам протокол. Бажано залишити у себе копію всіх складених Вами (Вашими понятими) документів.

Не підписуйте протокол обшуку поки не внесете до нього всі свої та Ваших понятих зауваження та доповнення та не упевнитесь у тому, що ці документи буде додано до протоколу у якості його додатків.

Уважно перевірте, щоб до протоколу були внесені всі виявлені та/або надані речі і документи (з позначенням максимально можливої кількості їх ідентифікуючих ознак).

Протокол повинен бути заповнений ручкою (чорнилами) таким чином, щоб унеможливити подальше внесення в нього змін, якщо у протоколі є виправлення - всі вони повинні були описані на при кінці протоколу або на полях документу, наприклад: «Виправленому ... на ..., вірити», всі виправлення повинні бути погоджені підписами всіх осіб, що приймали участь у проведенні процесуальної дії (прокурор, слідчий, працівники міліції, поняті, особи, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені).

Також перекресліть всі незаповнені місця у протоколі та його додатках, щоб виключити можливість подальшого внесення змін (дописок).

Підстава:

Особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку (ч. 8 ст. 236 КПК).

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 104 КПК, протокол складається з:

1) вступної частини, яка повинна містити відомості про:

 • місце, час проведення та назву процесуальної дії;
 • особу, яка проводить процесуальну дію (прізвище, ім'я, по батькові, посада);
 • всіх осіб, які присутні під час проведення процесуальної дії (прізвища, імена, по батькові, дати народження, місця проживання);
 • інформацію про те, що особи, які беруть участь у процесуальній дії, заздалегідь повідомлені про застосування технічних засобів фіксації, характеристики технічних засобів фіксації та носіїв інформації, які застосовуються при проведенні процесуальної дії, умови та порядок їх використання;

2) описової частини, яка повинна містити відомості про:

 • послідовність дій;
 • отримані в результаті процесуальної дії відомості, важливі для цього кримінального провадження, в тому числі виявлені та/або надані речі і документи;

3) заключної частини, яка повинна містити відомості про:

 • вилучені речі і документи та спосіб їх ідентифікації;
 • спосіб ознайомлення учасників зі змістом протоколу;
 • зауваження і доповнення до письмового протоколу з боку учасників процесуальної дії.

Перед підписанням протоколу учасникам процесуальної дії надається можливість ознайомитися із текстом протоколу (ч. 4 ст. 104 КПК).

Зауваження і доповнення зазначаються у протоколі перед підписами. Протокол підписують усі учасники, які брали участь у проведенні процесуальної дії. Якщо особа через фізичні вади або з інших причин не може особисто підписати протокол, то ознайомлення такої особи з протоколом здійснюється у присутності її захисника (законного представника), який своїм підписом засвідчує зміст протоколу та факт неможливості його підписання особою (ч. 5 ст. 104 КПК).

Десята порада кримінального адвоката Дніпропетровська (адвоката у кримінальних справах Дніпропетровська): вимагайте надання Вам копії протоколу обшуку із всіма додатками.

Підстава - п. 10 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої спільним наказом Генеральної прокуратури України, Державної податкової адміністрації України, Верховного Суду України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Державної судової адміністрації України від 27 серпня 2010 року № 51/401/649/471/23/125 (Інструкція про речові докази в редакції 2010 року): «Протокол складається у двох примірниках, підписується особою, яка проводила вилучення майна, цінностей або документів, а також інших об'єктів, понятими, а також іншими учасниками слідчої дії, у тому числі особою, у якої проводилося вилучення, а в разі її відсутності повнолітнім членом її родини або представником житлово-експлуатаційної організації, сільської (селищної), міської ради, адміністрації відповідного підприємства, установи, організації. Копія протоколу видається на руки особі, у якої проведено вилучення майна, цінностей, документів, а в разі її відсутності - повнолітнім членам її родини або названим вище представникам.».

Використайте своє право на захист у кримінальному провадженні, для цього тисніть тут

Принципы работы адвоката
Законные способы защиты
Защита адвокатом прав и свобод клиента всеми законными способами.
Высокие стандарты качества
Высокие стандарты качества оказания правовой помощи адвокатом в уголовном процессе.
Профессионализм
Профессионализм и компетентность адвоката по уголовным делам.
Доступная стоимость услуг
Доступная стоимость услуг адвоката по уголовным делам.
Нужен адвокат? Оставьте заявку и мы свяжемся с вами!
Обратный звонок
Ваше имя:
Ваш телефон:
Ваши данные в сохранности и будут использованы только для оперативной связи с Вами!
×